Często zadawane pytania

 • Co to w ogóle jest, te comprendo.info?

  Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, o co chodzi w słuchanej wlaśnie piosence, tu masz szansę znaleźć odpowiedź. Comprendo.info to serwis społecznościowy, w którym użytkownicy dzielą się refleksjami na temat słuchanych piosenek. Znajdziesz tu teksty piosenek, analizy, interpretacje. Oczywiście sam możesz je tutaj zamieścić. Albo poprosić innych, aby to zrobili.

 • Nie rozumiem utworu, którego właśnie słucham - co robić?

  Najpierw spróbuj poszukać go w naszym serwisie: możesz wpisać autora i tytuł w pole wyszukiwania w prawym górnym rogu, albo skorzystać z alfabetycznego katalogu. Jeśli ktoś już napisał interpretację, będziesz mógł ją przeczytać. Jeśli nie - będziesz mógł o to poprosić. Zgłoszona piosenka będzie widniała na stronie Prośby, którą przeglądają życzliwi ludzie. Kiedy ktoś napisze, jak rozumie ten utwór, zostaniesz o tym powiadomiony e-mailem.

 • Jak mogę pomóc?

  Wejdź na stronę Prośby. Jeśli widzisz jakąś znaną Ci piosenkę, kliknij na nią i podziel się swoimi przemyśleniami na jej temat. Ktoś będzie Ci za to wdzięczny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać interpretację piosenki, o którą nikt nie prosił.

 • Ile macie tutaj tekstów piosenek?

  Około 600 tysięcy. Tak wielką liczbę zawdzięczamy współpracy z serwisem Lyricsfly.

 • Co to jest Textile?

  Textile to badzo intuicyjny sposób formatowania tekstu.

  tekst *między gwiazdkami* robi się po wysłaniu pogrubiony
  tekst _między podkreśleniami_ robi się pochylony
  tekst objęty ::podwójnymi dwukropkami:: oznacza cytat
  tekst objęty ??podwójnymi pytajnikami?? oznacza źródło cytatu
  podwójny enter zaczyna nowy akapit
  "Podręcznik Textile":http://letwist.net/podreczniktextile tworzy link Podręcznik Textile

  PS: -minusy- i +plusy+ służą moderatorom do poprawiania błendów błędów :->

 • Co to są zakładki?

  Zakładki pozwalają obserwować piosenki. Ilekroć ktoś napisze interpretację piosenki, którą obserwujesz, dostaniesz e-mailem powiadomienie o tym.

  Jeśli publikujesz prośbę, zakładka dodaje się automatycznie. Możesz też dodać do zakładek dowolną piosenkę używając linku Dodaj do zakładek widniejącym pod interpretacjami.

  Możesz zarządzać zakładkami po zalogowaniu się na swoje konto.

 • Co znaczy comprendo?

  To z włoskiego: rozumiem.

 • Skąd pomysł na taki serwis?

  Jego założyciel - {o} - słuchał właśnie płyty Portishead - Third i zaczął zastanawiać się, co autor miał na myśli. Chcąc swoje wnioski skonfrontować z przemyśleniami innych, postanowił znaleźć jakiś serwis poświęcony interpretacjom. Ze smutkiem zauważył, że istnieje mnóstwo serwisów, na których można przeczytać teksty piosenek (pewnie kopiowane od siebie nawzajem...), tymczasem ze świecą szukać takiego, gdzie oprócz samego tekstu można jeszcze znaleźć sensowne przemyślenia. Udało się dopiero za granicą, gdzie od lat funkcjonuje SongMeanings. Ogromny serwis, niestety – nie dość, że po angielsku, to jeszcze z mnóstwem uciążliwych reklam.

  Tak oto pojawił się pomysł stworzenia podobnego serwisu po polsku. Nie jest to jednak bezmyślny klon. Comprendo rozwija się we własnym kierunku, oferując możliwości, jakich pierwowzór jest pozbawiony, chociażby generator okładek.

  Płya Third zaczyna się słowami wypowiadanymi po brazylijsku przez mistrza Capoeiry, które można przetłumaczyć mniej więcej tak: Miej na uwadze zasadę trzech. Cokolwiek dasz, wróci do ciebie potrojone. Musisz nauczyć się tej lekcji: Każdy dostaje to, na co zasłużył.

 • Jaki jest sens życia?

  Człowiek jest stworzony po to, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i jemu służył, a przez to zbawił swoją duszę.

  Inne zaś rzeczy na ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego jest on stworzony.

  Z tego wynika, że człowiek ma korzystać z nich w całej tej mierze, w jakiej mu one pomagają do jego celu, a znów w całej tej mierze winien się od nich uwalniać, w jakiej mu są przeszkodą do tegoż celu.

  I dlatego trzeba nam stać się ludźmi obojętnymi (nie robiącymi różnicy) w stosunku do wszystkich rzeczy stworzonych, w tym wszystkim, co podlega wolności naszej wolnej woli, a nie jest jej zakazane (lub nakazane), tak byśmy z naszej strony nie pragnęli więcej zdrowia niż choroby, bogactwa więcej niż ubóstwa, zaszczytów więcej niż wzgardy, życia długiego więcej niż krótkiego, i podobnie we wszystkich innych rzeczach.

  Natomiast trzeba pragnąć i wybierać jedynie to, co nam więcej pomaga do celu, dla którego jesteśmy stworzeni.